Podrażnienie jelit na tle nerwowym.

Czynniki psychiczne np: silne zdenerwowanie i lęki sprzyjają procesom zapalnym w błonie śluzowej jelit.

Witam

Do tego problemy w domu, konflikty w pracy, egzaminy i inne czynniki psychiczne mają ogromny wpływ na organizm, a  lub powracać

Najbardziej podatne na podrażnienia i zapalenia są jelita. Uczucie przelewania w brzuchu, nudności, wymioty, bóle brzucha lub biegunka, te sytuacje ujawniają się w stresie. Mogą to być objawy nerwicy. Podrażnienia jelit przybierając charakter ostry lub przewlekły, mogą utrzymywać się przez dłuższy czas albo powracać bez żadnej przyczyny.
Kłopoty żołądkowo-jelitowe takie jak: wzdęcia, skurczowe bóle brzucha, uczucie przejedzenia, silne parcie na stolec, biegunka, zaparcia, to najczęstsze objawy podrażnienia.

Procesy zapalne błony śluzowej są trudne do wykrycia.

Objawy te może również wywoływać niezbilansowana dieta, zbyt szybkie spożywanie i obfitość posiłków, nadmiar napojów / w tym alkoholu/ lub alergie pokarmowe.

Na zaburzenia nerwicowe w dzisiejszych czasach cierpią miliony ludzi. Najpopularniejszą odmianą nerwicy jest zespół jelita drażliwego. Chociaż choroba ta nie zagraża życiu, to jej objawy są bardzo dokuczliwe. Trzeba powiedzieć, że pacjenci na ogół nie traktują tej choroby poważnie.

Leczenie obejmuje: zabiegi naturalne, które  pomagają unormować prawidłowe funkcjonowanie jelit. Bardzo ważne jest jednak dążenie do równowagi duchowej i unikanie wszelkich sytuacji stresowych. Reakcje na stres u różnych osób są inne. Niektórzy sobie radzą ze stresem, a inni nie. Emocje przezywania różnych sytuacji, stres psychiczny i napięcia nerwowe mogą być źródłem krótkotrwałych zmian w funkcjonowaniu żołądka i jelit.
Wzmacniajmy błonę śluzową jelit.

Drobno zmielona glinka lecznicza do zastosowania wewnętrznego wyciąga toksyny z jelit, pomaga przy biegunce i zwiększa odporność jelit na wpływy zewnętrzne. Niekiedy trzeba oczyścić jelito, aby wspomóc rozwój flory bakteryjnej. Można to zrobić z pomocą żywych kultur bakterii znajdujących się np: w jogurcie naturalnym. Bakterie kwasu mlekowego wspomagają florę bakteryjną jelit.

Warto wiedzieć:
Kminek działa rozkurczowo i jest doskonałym, szybko działającym środkiem na wzdęcia i bóle żołądka.  Zażyj 8 kropli olejku kminkowego w szklance gorącej wody. Możesz też
rozgryść kilka ziaren  kminu lub z 1 łyżki stołowej kminu przygotować herbatę/ ziarno kminu gotuj 5 minut w szklance wody/.

Pamiętajmy, że umysł i ciało są ze sobą połączone. Starajmy  się zatem zapewnić sobie więcej wewnętrznego spokoju. Regularny trening relaksacyjny może przeciwdziałać stresowi i chaosowi. Wiele preparatów roślinnych np: kozłek lekarski, waleriana czy dziurawiec pomaga odzyskać równowagę, wpływać na dobrą pracę jelit, ponieważ uspakajają, wyciszają i poprawiają nastrój.

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe nie są chorobą układu pokarmowego. To choroba emocji. trzeba wiedzieć, że niepokój i lęk są zwykłymi reakcjami psychicznymi na różne sytuacje w życiu, którym trzeba się przeciwstawić. uczucie lęku występuje we wszystkich sytuacjach związanych  z niepewnością.  Substancje powstające w organizmie w stresie mogą powodować  przesuwanie się pokarmu w przewodzie pokarmowym, wywołując biegunkę lub zaparcia. Sprawdzajmy swoją dietę. Patrzmy  na które pokarmy jelita reagują bardziej wrażliwie: mleko, a może produkty zawierające gluten. Unikajmy  ciężkostrawnego, tłustego jedzenia, a posiłki spożywajmy bez pośpiechu. Ważne jest, aby posiłki były małe i regularne, żeby nie przeciążać jelit.

Ciepło łagodzi dolegliwości, gorące okłady na brzuch i plecy  działają odprężająco na napięte mięśnie jelit , a tym samym łagodzą ból. Można spróbować – jest skuteczny – woreczek z kwiatami polnymi lub rumiankiem. Korzystne działa też termofor.

W zależności od nasilenia i charakteru dolegliwości  przy podrażnionym jelicie można zastosować różne roślin lecznicze.
Przy zaparciach pomagają herbaty przeczyszczające z kruszyny, rzewienia, aloesu lub liści senesu. Choć, to naturalne środki przeczyszczające, to można je stosować tylko przez parę dni. Przy biegunce sprawdzają się napary z suszonych liści lub soku z jagód.
Silne wzdęcia można złagodzić zażywając ziołową mieszankę z kminu, kopru włoskiego lub mięty pieprzowej. Przy uczuciach przejedzenia pomagają bylica piołunu, bylica pospolita lub skórka gorzkiej pomarańczy. Uspokajająco działają:  chmiel, rumianek, melisa, kozłek lekarski, męczennica i dziurawiec. Zioła te  stosuje się w mieszankach lub w postaci ekstraktów dostępnych w aptece.

w leczeniu farmakologicznym, stosuje się leki uspokajające i przeciwlękowe, które blokują impulsy nerwowe, zmniejszając uczucie zdenerwowania, lęku, niepokoju. Można stosować psychoterapię, która pomoże zrozumieć pacjentowi chorobę, ocenić lęki i nauczyć się walczyć ze stresem. Czasem pomocne są ćwiczenia relaksacyjne, muzykoterapia i masaże.

warto sięgnąć też po domowe sprawdzone sposoby. Oto one:
Zażywaj codziennie 1-2 łyżki siemienia lnianego z dużą ilością płynu lub wymieszaj je rano z musli. Zawarte w nim składniki balastowe poprawią trawienie.
Olej rycynowy, to dobry środek na zaparcia. Działa bardzo łagodnie. Aby osiągnąć działanie przeczyszczające, zażyj
1-2 łyżki oleju.
Przy biegunce- przede wszystkim u małych dzieci – pomaga surowe jabłko. Zetrzyj nieobrane jabłko. Jak tylko papka zabarwi się na brązowo, należy ją zjeść.

Wojciech Bieluń
trener Welless
jamnik 16b1@obemail.com
www.idealnafigura.com/bielun77
www.zdrowesniadanie.info/bielun77
www.sportoweodzywianie.pl/bielun77

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge